خانه منحصر بفرد در کامیاران +تصاویر
فروش کد ملک: 34

خانه رویایی و منحصر بفرد کامیاران

معماری: نوستالژی و خاطرات کودکی، طبیعت دیدنی توام با زندگی راحت و مدرن، خلاصه ای است از حس بی نظیر زندگی در خانه کامیاران! این خانه با مساحت 255 مترمربع به طراحی استدیو طراحی معماران گذر، در منطقه ای تحت همین نام واقع شده است. این خانه ویلایی تلفیقی است از وسوسه ی زندگی شهری و رویای زندگی در کودکی! یک نمونه ی موفق در پاسخ گویی به نیازهای کارفرما. با تیم تحریره ihome.ir همراه باشید تا با هم نگاهی به این پروژه بی نظیر داشته باشیم.

مشخصات کلی پروژه طراحی خانه کامیاران

چالش های پیش روی  در طراحی خانه ویلایی کامیاران

چالش اساسی پیش روی ساکنان شهرهای کوچک که مشغول به کشاورزی هستند، تفکیک بین زندگی شهری و روستایی است. بیشتر این افراد نوعی شغل خدماتی در شهر دارند و همان زمان مشاغل اجدادشان را نیز ادامه می دهند. در حالی که تمایل دارند از پیشرفت های موجود در زندگی شهری استفاده کنند، رویایی را برای زندگی نوستالژی گونه در روستا نیز دارند. در پروژه خانه ویلایی کامیاران ، دو قطبی بودن زندگی (در حقیقت خواسته های کارفرما) پایه و اساس فرآیند طراحی بوده است.

 

 

روند طراحی خانه ویلایی کامیاران

با بررسی خانه های کارفرما در روستا، چهار الگوی اساسی فیزیکی- فضایی که با زندگی روستایی مرتبط بودند شناسایی شدند: اول، فرم ایوان، که حضور آن به عنوان یک فضای واسط رو به حیاط اصلی قرار دارد، جهت دورهم جمع شدن اعضای خانواده در روزهای گرم فصل تابستان نقش بسیار مهمی ایفا می نماید. پس از آن توجه به طرح الگوی بهداشتی نیز ضروری می نمود. زیرا مردم در این منطقه اصرار دارند که توالت باید خارج از منطقه مسکونی و در گوشه حیاط باشد.

حتی در بسیاری از آپارتمان های مدرن در شهر کامیاران، درب توالت به داخل راهرو عمومی بین واحدها باز می شود! از سوی دیگر، الگوی حیاط، که به عنوان فضایی برای بازی کودکان، مراسم ها  و جشن های باستانی مانند چهارشنبه سوری و شب نوروز، نوحه خوانی و … در نظر گرفته شده بود را نمی توان نادیده گرفت.

در نهایت، با توجه به شغل پدر کارفرما که فرش فروشی بود، الگوی فضایی کنج و منزوی که به صورت یک اتاق خصوصی بزرگ با یک قفسه عظیم در گوشه ای بود مد نظر قرار گرفت. این اتاق دارای دیدی وسیع به زمین های کشاورزی بود و با فرش های رنگین پوشیده شد که سبب تکمیل آخرین حلقه ی پروژه گشت.

رودخانه بایسپرنه در امتداد محور شمال- جنوب شهر کامیاران در جریان است. خانه ویلایی کامیاران مورد طراحی در وسیع ترین بخش رودخانه یعنی دریاچه شهر قرار دارد به طوری که بخش غربی آن موازی با رودخانه است. بر اساس مکان قرارگیری زمین و ابعاد کوچک آن، تیم طراحی چهار الگو از سطوح خانه روستایی در بخش مسکن شهری تنظیم نمود.

طراحی نمای خانه ویلایی کامیاران

معماران پروژه از سنگ های درجه دوم برش خورده استفاده کردند که شباهات زیادی به سنگ های بوم آورد مورد استفاده در خانه های روستایی منطقه داشت. هم چنین جهت ایجاد سایه، تیم طراحی به سراغ یک سایه بان بومی به نام چیخ رفت. از طرفی استفاده از شیشه های رنگی در کنار سایه بان بومی، تغییرات متنوعی را در فصل ها و ساعات مختلف بر فضا حاکم می نمود.

چیخ در اصل یک نوع پوشش سقف بومی است که با موی بز بافته می شود. از مزایای آن می توان به ضد آب بودن آن و نیز برخورداری از مقاومت طولانی مدت در برابر نور مستقیم خورشید اشاره داشت.

هم چنین این ترکیب ویژگی های جالب دیگری را نیز شامل می شود: در فصل گرما موی بز حالت سست تری پیدا کرده و از سختی اش کم می شود که فاصله ایجاد شده بین رشته ها سبب جریان یافتن و نفوذ هوا در داخل می شود. در فصل سرما نیز با سخت شدن دوباره اش مانع ورود هوای سرد به داخل منزل می گردد. در نهایت نیز با کنترل تابش نور خورشید تاثیر به سزایی در تنظیم هوای داخلی منزل ایفا می کند.

هم چنین این ترکیب ویژگی های جالب دیگری را نیز شامل می شود: در فصل گرما موی بز حالت سست تری پیدا کرده و از سختی اش کم می شود که فاصله ایجاد شده بین رشته ها سبب جریان یافتن و نفوذ هوا در داخل می شود. در فصل سرما نیز با سخت شدن دوباره اش مانع ورود هوای سرد به داخل منزل می گردد. در نهایت نیز با کنترل تابش نور خورشید تاثیر به سزایی در تنظیم هوای داخلی منزل ایفا می کند.

این پروژه ها و امثالهم .قابل ساخت در شهرستانهای اورامانات نیز است. پاوه . جوانرود . روانسر . ثلاث باباجانی .

گالری تصاویر پروژه خانه ویلایی کامیاران

 

 

پاوه ملک . اورامان ملک

جزئیات بیشتر
  • وضعیت ملک: فروش
  • نوع ملک: ویلا
  • ایمیل: info@oramanmelk.ir
  • شماره تلفن: 09306182200
  • قیمت:
  • متراژ: 250 متر
  • استان: کردستان
  • شهرستان: کامیاران
  • امتیازات: